گفتگوی مدیر شبکه جهانی هدهد با خبرگزاری مهر


 تاریخ ارسال خبر: 2015-11-28
 تعداد نمایش: 7492احسان حلمي مدير شبکه هدهد با اشاره به اينکه در برنامه هاي توليدي اين شبکه از موسيقي استفاده نمي شود، عنوان کرد دشمني با شيعه سبب شده که دشمنان تا به حال 4 بار اقدام به قطع اين شبکه از ماهواره کنند.

احسان حلمي در توضيح تاسيس شبکه هدهد به خبرنگار مهر گفت: اين شبکه کودک که زبان فارسي آن از سال 92 به مرکزيت کشور تاجيکستان تاسيس شد تاکنون به دو زبان عربي و فارسي فعاليت داشته و اخيرا به مرکزيت دفتر لندن به زبان انگليسي هم براي مسلمانان شيعه دنيا پخش مي شود. تا قبل از اين شبکه کودک مسلمان به زبان انگليسي نداشتيم و براي اولين بار است که اين مهم اجرايي مي شود و مسلمانان مي توانند از استراليا تا آمريکا روي پنج ماهواره از اين امکان بهره ببرند.

وي درباره تاسيس اين شبکه در شهر دوشنبه تاجيکستان گفت: ايران، افغانستان و تاجيکستان سه کشور فارسي زبان در منطقه هستند که مرکزيت دفتر ما بايد در يکي از اين سه کشور راه اندازي مي شد. بر اساس قانون اساسي جمهموري اسلامي ايران راه اندازي شبکه در ايران ممنوع است و فقط دفاتر شبکه ها مي توانند در ايران فعاليت داشته باشند.

مدير شبکه هدهد اظهار کرد: با بررسي هاي کارشناسي به اين نتيجه رسيديم که بين اين سه کشور تاجيکستان براي فعاليت هاي گسترده امکانات و زمينه بهتري دارد. البته اخيرا با سفري که به افغانستان داشتيم تدارک تاسيس دفتر در اين کشور را هم فراهم کرديم و در حال حاضر دفاتر اين شبکه در کشورهاي کويت، مصر، عراق، لبنان و انگلستان فعاليت دارند.

حلمي تاسيس يک شبکه براي کودکان مسلمان را ضرورت دانست و افزود: در حوزه کودک بحث هاي اساسي وجود دارد که بايد مورد توجه قرار بگيرد. ما در عصر تکنولوژي به سر مي بريم و تنوع و امکاناتي که بر جهان حاکم شده نسل کودک امروز را در گستره وسيعي از انتخاب گذاشته است به همين خاطر جذب مخاطب در شرايط فعلي بسيار مشکل است و نياز به برنامه ريزي هوشمندانه دارد.

وي ادامه داد: هر شبکه اي اگر در حوزه تخصصي خود مسووليت هايش را به نحو احسن انجام دهد مي تواند مخاطب خود را داشته باشد. در حال حاضر 23 شبکه کودک به زبان عربي فعال هستند که طبق آمار مراکز اطلاع رساني هدهد در رده چهارم قرار دارد. همچنين در شبکه هاي کودک فارسي زبان که تعداد بسيار کمتري دارد از جايگاه قابل قبولي برخوردار هستيم و با توجه به ويژگي هايي که از ابتدا مد نظر داشتيم توانستيم مخاطب مان را پيدا کنيم.

مدير شبکه هدهد گفت: رويکرد ما در ارايه محصولات توليدي و حتي تاميني به گونه اي است که رابطه مان با مخاطب هر روز بهتر شود تا جايي‌که بيننده خود را در برنامه هاي اين شبکه ببيند و صرفا تماشا کننده نباشد. يکي از ويژگي هاي کار ما فعاليت در زمينه ساخت نماهنگ هاي متفاوت است که به خوبي مورد توجه مخاطب قرار گرفته است. ديگر اينکه هدهد اولين شبکه کودک است که موسيقي در آن استفاده نمي شود.

وي افزود: عدم استفاده از موسيقي هم به خاطره اي از گذشته برمي گردد. زماني که در لندن يکي از استادان من خواست تا درباره شبکه هاي اسلامي برايش توضيح دهم و من بين صحبت هايم اشاره کردم برخي شبکه ها به دليل محدوديت هاي شرعي و مسايل ديگر خيلي از موسيقي استفاده نمي کنند. او در جواب گفت که شما شرقي ها هيچ وقت پيشرفت نمي کنيد چون هميشه تابع و پيرو هستيد و در هيچ زمينه اي پيش‌قدم نبوديد.

حلمي گفت: استادم در ادامه صحبت هايش بيان کرد که اين موسيقي که در برنامه هاي تان استفاد مي کنيد براي غربي هاست و از من خواست وقتي به کشورم برگشتم روي اين موضوع کار کنم. اين مساله دغدغه اي شد تا جدي تر به آن بپردازم و به همين خاطر تيمي تشکيل دادم و بعد از بررسي هاي فراوان به اين جا رسيديم که براي جايگزيني موسيقي از صداهاي طبيعي (vocal sound) استفاده کنيم. شبکه هدهد بر اساس اين صداها موسيقي مي سازد بدون اينکه از هيچ ابزار و آلات موسيقي استفاده کند.

وي توضيح داد: اين نوع موسيقي کم کم يک فرهنگ شد و الان بسياري از شبکه ها و رسانه هاي داخلي و خارجي در همين رابطه با هدهد همکاري مي کنند و شبکه ما الگويي شد تا توسط نيروهاي متخصص و جوان مان به جامعه گسترده تري منتقل شود. البته فقط در برنامه هاي توليدي اين روش را دنبال مي کنيم و تا الآن در زمينه کليپ و استفاده از موسيقي طبيعي پيش‌قدم بوديم.

اين مدير بيان کرد: اول و مهمترين هدف ما تکريم مخاطب است به خصوص که اين رسانه براي کودکان و نوجوانان تعريف شده و ما در برنامه هاي آينده مان سعي کرديم به طور ويژه به جذب خبرنگاران نوجوان و آموزش به آن ها توجه کنيم. قصد ما اين است که بتوانيم نسلي تربيت کنيم تا بر اساس مفاهيم رسانه اي جهت تحقق مفاهيم ديني فعاليت کنند و تعهد و تخصص را با پشتکار و برنامه ريزي درست به کار گيرند.

وي گفت: بينندگان روي 5 ماهواره در سراسر دنيا مي توانند مخاطب ما باشند و همچنين در سايت شبکه هم به صورت زنده برنامه ها پخش مي شود و روي گوشي هاي هوشمند امروزي قابل دسترس است. خطر بودن اين شبکه در جهان امروز براي مخالفان مذهب تشيع به حدي است که تا الان چهار بار شبکه را از روي ماهواره قطع کردند. لابي وهابي ها و سعودي ها و فشاري که روي شرکت هاي پخش کننده ماهواره وارد کردند باعث شد تا چندين بار مانع پخش اين شبکه از ماهواره شوند.

حلمي در پايان گفت: البته حق هم دارند چون مخاطب اصلي اين شبکه کودکان و نوجوانان شيعه هستند. از طرفي هدهد هيچ مقابله اي با ساير مذاهب ندارد به همين خاطر بيشتر اين سوال پيش مي آيد که اين شبکه مخصوص مسلمانان شيعه چه تفاوتي با ساير شبکه ها دارد. سعي ما جذب مخاطب خودمان است و با همه مشقات کار کودک مي کنيم چون کودک درون مان زنده است.

لینک خبر:
http://mehrnews.com/news/2968151/